Puzuri

Kas ir puzurs

Puzuri ir sakārtota, harmoniska Visuma simbols, kas enerģētiski labvēlīgi ietekmē vidi un cilvēku, ar formu un zeltaino krāsu izsaka atdzimstošās gaismas ideju. Šādi palīdzam saulei tikt atpakaļ debesu kalnā.

Šie kinētiskie interjera objekti cēlušies no ziemeļeiropas un plašāk pazīstami kā “himmeli” no Zviedru un Vācu valodas vārda himmel, kas nozīmē debesis.

Puzuri transformē negatīvās emocijas, sakārto domas, veido aizsarglauku, simbolizē saikni ar Dievu. Tie rāda, ka ikkatra mazā pasaulīte veido lielo, jo arī mēs cilvēki, visa radība esam piesieti tādā kā enerģētiskā un dvēseliskā sudraba pavedienā, kas tiecas atpakaļ uz sākotni, uz debesīm.

Lai arī puzuru izgatavošanas paņēmieni un tradicionālie materiāli ir vienkārši salmi, niedres, skali, olu čaumalas, putnu spalvas, dzijas – to panāktais iespaids ir pārsteidzošs. Puzuri mēdz sastāvēt no simtiem līdz pat tūkstošiem salmiņu. Viena no to tradicionālajām formām ir oktaedrs – 12 kopā savērti salmiņi, kas simboliski veido gadu ar 12 mēnešiem, tādēļ ir vieni no senākajiem ziemas saulgriežu rotājumiem, kas mājokļus rotājuši krietni pirms eglītes.

Puzuri palīdzēja pārdzīvot tumšo gadalaiku, bet citu gadu taisīja no jauna, veco sadedzinot, lai sadegtu uzkrātā negatīvā enerģija.


Kā izgatavot puzuru

1. Puzuru veidošana ir smalks un darbietilpīgs process. Niedres iespējams vākt laikā no augusta līdz februārim bet augstas kvalitātes materiālus iespējams iegūt tikai ap oktobri. Varētu teikt, ka tieši dēļ laika, kad niedres nogatavojas, puzuri ir rudens un ziemassvētku dekorācijas.
2. Mūsdienās nereti cilvēki izvēlas lietot dažādus materiālus puzuru izgatavošanai – piemēram metāla un plastmasas salmiņus. Tie ir izturīgāki tādēļ no tiem iespējams izgatavot praktiskākus veidojumus, ar tiem ir vieglāk strādāt un tos ir vienkāršāk ražot, taču tādi puzuri parasti zaudē savu tradicionālo, mājīgo šarmu. Tradicionālus puzurus gatavo arī no rudzu salmiem.

3. Pēc niedru ievākšanas tās jānotīra – jānoņem apvalki un “lapas”. Redzēsiet, ka oktobrī vāktas niedres patiesībā zem apvalkiem ir zaļgan-sarkanas nevis zeltainas, kā ierasts redzēt puzuros. Pirms šie materiāli ir lietojami, tos vēlams izžāvēt. Žāvēšanai nepieciešamais laiks atšķirsies no uzglabāšanas apstākļiem.
4. Niedres bez apvalkiem aizņem daudz mazāk vietas, žūst ātrāk un ja šo soli atliek, vēlāk sagarinot materiālus tās tik un tā būs jānotīra. Niedres stiebra apakšā parasti ir resnākie un garākie salmiņi, bet augšā tievākie un īsāki. Abas daļas tiek izmantotas, jo puzuri sastāv no dažāda smalkuma elementiem.

5. Kad niedres nožuvušas tās sagarina vienāda garuma salmiņos pa 12. Tālāk jums būs nepieciešami adata, diegs un šķēres. Jo lielāka un smagāka adata, jo vieglāk ar to būs strādāt. Vēlams, lai izvēlētais diegs būtu smalks, bet izturīgs. Parasti lieto melnu, baltu vai brūnu diegu, bet atkarībā no dekorācijām iespējams arī lietot košas krāsas.
6. Tad ar adatu un diegu saver 12 vienāda garuma stiebriņus un izvieto pa skaldnēm mēģinot nelietot mezglus (izņemot beigu mezglu), lai enerģija plūstu brīvi. Ir vairāki paņēmieni, kā izgatavot puzura pamatmoduli, šeit parādīsim trīs no tiem sākot ar vienkāršāko. Metode #1 ir visērtākā strādājot pie galda/uz virsmas.

7. Metode #2 ir parocīga veidojot moduļus ar dažādiem salmiņu garumiem un veidojot izstieptus oktaedrus. Visas moduļu izgatavošanas metodes rada vienādu rezultātu, izvēlieties to, ar kuru vieglāk strādāt. Niedres ir pārsteidzoši izturīgs materiāls, ja vien tās nemēģiniet saspiest ar paralēlu spiedienu un, ja tās ir sagarinātas ar pareizu instrumentu un tehniku.
8. Metode #3 ir ērtāka strādājot bez virsmas un ja modulis jāgatavo jau piestiprināts pie lielākas struktūras. No niedrēm iespējams izgatavot arī daudzas citas pamatfigūras dažādos izmēros un tās savukārt iespējams savienot neskaitāmos veidos, lai padarītu katru puzuru unikālu.

9. Šeit redzama metode #1 dabā. Kad puzurs gatavs rotāšanai izmanto putna spalvas, kas simbolizē Laimas slotiņas, kuras attīra ceļu, aizslauka nelaimes gružus. Ja rotā ar krāsainu dziju, tiek piesaistīta auglība. Ja vēlaties īpaši krāsainu puzuru, to iespējams arī nokrāsot jebkura krāsā ar aerosola krāsām.


Kur izvietot puzuru

Uzskatīja, ja puzurs griežas un kustās, tad mājās viss labi. Aizsardzībai puzurus kāra virs bērnu gultiņām, šūpuļiem, jo ticēja, ka bērns augs laimīgs un priecīgs, tiks pasargāts no slimībām, ļauniem spēkiem. Tos kāra istabu stūros, jo tur uzkrājas negatīvā enerģija, bieži lietoja kāzās novietojot virs galda, tieši pretī jaunajam pārim.

Niedru un salmu puzuri nav domāti izvietošanai ārpus telpām, bet mūsdienīgākas metāla salmiņu konstrukcijas ir izturīgākas un tiek izmantotas kā puķupodu vai pat gaismas objektu turētāji gan iekštelpās, gan ārā.

Izvietojot puzuru neaizmirstiet par ugunsdrošību! Nenovietot puzurus virs svecēm, pārāk tuvu kamīnam vai pie virtuves plīts.

Turpiniet senču iesāktās tradīcijas un veidojiet savu puzuru!


Lasiet vairāk par puzuru veidošanas niansēm šajā blog rakstā: Par puzuriem Latviešu kultūrā un viedi ieteikumi to veidošanai


Pasūtot dari-pats puzuru komplektus www.zimjuspeks.lv internetveikalā,
neatkarīgi no komplektu skaita, piegāde Latvijā uz Omniva pakomātu 3 EUR.

0
    0
    Pirkumu grozs
    Jūsu grozs ir tukšsAtgriezties veikalā