Par puzuriem Latviešu kultūrā un viedi ieteikumi to veidošanai

Visu nepieciešamo puzura izgatavošanai dari-pats komplektos iespējams iegādāties mūsu internetveikala puzuru sadaļā!

Pirms šī raksta lasīšanas vēlams apskatīt mūsu puzuru lapu, lai iepazītos ar pamatiem – www.zimjuspeks.lv/puzuri


Puzurā noslēptās zīmes un to simbolika

Latvju kultūrā standarta puzura moduļa pamatforma sastāv no Dieva, Māras un Akas zīmēm. Oktaedrs veidots no divām piramīdām, augšējā veido Dieva zīmes trīsstūri, kas tiecas uz debesīm, bet apakšējo veido uz zemi vērsts trīsstūris, kas simbolizē Māru, raupjās pasaules un zemes dzīves dievību. Vēl starp abiem šiem trīsstūriem atrodama Akas zīme – kvadrāts, kas centrā savieno abas piramīdas un simbolizē pasaules pamatus, caur kuriem plūst laiks un jaunas iespējas, jauns sākums. Dieva un Māras zīme aizsargā centrā esošo potenciālu.

Kopumā šie elementi veido veselumu, tāpat kā visums sastāv no daudzām mazākām pasaulēm / elementiem. Puzuros arī nereti redzama fraktāļu progresija līdzīga tai, kas novērojama visuma lielo pamatstruktūru izkārtojumā līdz noteiktam mērogam. Visa pasaule ir vienota, bet mērogi dažādi.

Vēl viena puzura moduļa struktūras interpretācija izriet no tā plaknēm un stiebriņu skaita. Kopā oktaedram ir astoņas plaknes. Atkarībā no konteksta, katras puses piramīdas četras uz āru vērstās plaknes, var simbolizēt četras debespuses, četrus vējus, četras stihijas vai četrus gadalaikus. Savukārt divpadsmit stiebriņi, kas veido figūru simbolizē divpadsmit gada mēnešus.

Savienojot puzura moduļa salmiņu virsotnes ar iedomātu līniju veidojas krusts. Šajā gadījumā telpisks krusts, kurš sastāv no statiskā un šķērsu krusta. Statiskais krusts simbolizē pasivitāti, apturētu kustību, bet šķērsu, jeb zelta krusts simbolizē dinamiku, kustību bez šķēršļiem.

Ja puzurs izrotāts ar putna spalvām vai niedru pušķiem, tad šie rotājumi ir kā Laimas slotiņas. Tās attīra ceļu un telpu ap sevi visos virzienos, aizslauka lieko un nevēlamo.

Nāk no pļavas,
Tiru – viru
Vienā kātā karājas

                                  (puzurs)


 Īpaši ieteikumi ceļā uz puzuru gatavošanas meistarību

1. Simetriskas savienojuma vietas

Iespējams vissvarīgākais faktors, kas var nozīmēt atšķirību starp ideālu izstādes puzuru un nekārtīgu pirmo mēģinājumu ir savienojuma punkti – vietas kur satiekas vairāki salmiņi.

Ņemsim par piemēru standarta 12 salmiņu moduli. Nepievēršot tiem īpašu uzmanību, parasti savienojuma punktos viens salmiņa gals būs iebīdīts uz centru un tas modulim piešķir nekārtīgu izskatu, jo netiek iegūta simetrija. Protams, ja modulis tiek veidots no ļoti gariem (un/vai tieviem) salmiņiem šis efekts būs mazāk jūtams, bet tas nepazūd un mazos moduļos tas ir ļoti uzskatāms.

Risinājums ir vienkāršs. “Izspiediet” uz iekšu iekritušo salmiņu no savienojuma punkta iekšpuses. Ja puzurs tiek pārvietots vai citādi aiztikts, var nākties pārskatīt visas tā daļas un šo procesu atkārtot, taču tas taps akurātāks un ģeometrija būs tīrāka.

2. Grūti izvērt diegu caur salmiņu?

Ir iemesls kādēļ es vienmēr iesaku lietot (relatīvi) garu un smagu adatu. Parastais veids kā mēs izveram diegu caur puzura salmiņu ir ieliekot tajā adatu ar ievērtu diegu un uzsitot pret galdu ar otru salmiņa galu. Lietojot smagāku adatu, katrs sitiens pret galdu rada lielāku kinētisko enerģiju un adata, ņemot līdzi diegu iziet cauri vieglāk. Otrs veids kā izvērt adatu cauri salmiņam ir ieliekot 2/3 adatas salmiņā un uzsitot pa tās galu ar pirkstu (uzmanīgi!). Šī metode ir noderīga, kad nepieciešams adatu izdabūt cauri salmiņam, kas ir daļa no gatava moduļa vai lielākas struktūras.

Garākas adatas ir vieglāk turēt un strādājot ar īsiem salmiņiem tās izvērt cauri ir īpaši viegli un ātri, tomēr garumam arī nevajadzētu būt vairāk kā 8cm.

3. Nestandarta moduļu veidošana

Visticamākais jau pēc sava pirmā puzura izgatavošanas jums varētu rasties idejas un vēlme iet tālāk par standarta moduļiem un eksperimentēt, radīt jaunas figūras. Un tas ir pareizais virziens, kurā iet. Taču, lai gan varētu šķist, ka puzuru salmiņiem ir bezgalīgs potenciāls, jāsaka, ka jaunas figūras radīt var būt sarežģīts darbs. Šeit pastāstīšu par pāris lietām, ar ko vajadzētu rēķināties.

Vēl viens ieteikums, ko bieži atkārtoju ir pārliecināties, lai visas moduļu daļas būtu nostieptas. Tas arī ir svarīgākais faktors veidojot jaunas ģeometriskās figūras. Ir viegli iedomāties vairākus varenus, piemēram daļēji sfēriskus, salmiņu veidojumus, bet (ar retiem izņēmumiem) tās nefunkcionēs kā puzura sastāvdaļas, ja tās nevarēs noturēt savu formu. Tādēļ arī nepieciešams domāt uz priekšu par balstošo struktūru un spriegojumu. Sākumā izdomājiet formu un pēc tam, veidu kā to balstīt. Balstošos elementus ir iespējams arī integrēt moduļa veidošanas procesā, bet tam būs nepieciešama laba ģeometriskā domāšana un pat tad, jūsu vīzijas izdošanās nav garantēta, ja to neizplānojat iepriekš. Vienkāršs pamats ko atcerēties – lietojiet trīsstūrus, kur tas iespējams.

Ja nepieciešams, salmiņu iespējams nostiprināt apsienot arī ap cita salmiņa vidu, ne tikai pie tā gala. Taču tikai tad, ja uz šo salmiņu netiek izdarīts sānisks spiediens, jo salmiņa vidū pret šādu spiedienu nav pretestības. Tajā pašā laikā arī šai problēmai ir risinājums – iezāģējot pāris smalkas rievas vietā, kur salmiņš tiks piesiets. Tikai uzmanieties pārlieku nesabojāt šī salmiņa strukturālo izturību.

Visbeidzot, apsveriet iespēju, nepieciešamības gadījumā izmantot vairākus salmiņus vienā taisnē. Divus, trīs vai pat četrus. Šāda nepieciešamība var rasties domājot par balstošajiem elementiem. Lietojot vairākus salmiņus kopā, elements izskatīsies kuplāks.

4. Puzuri ar pusdārgakmeņiem

Pabeigtus puzurus dekorē dažādi, piemēram ar krāsainu dziju, putnu spalvām un olu čaumalām, bet ja vēlaties ko elegantāku pamēģiniet dekorēt puzuru ar vienu vai pāris pusdārgakmeņiem. Tie nav pārlieku dārgi, bet tai pašā laikā piešķir puzuram vērtības auru un pusdārgakmeņi piestāv puzuru amatnieciskajai estētikai vairāk nekā īsti dārgakmeņi, kā safīri vai rubīni. Labākā vieta kur pusdārgakmeni iekārt ir kāda centrāla moduļa vidū un, ja lietojat vairākus, vēlams ieturēt simetriju.

Ir ļoti daudzi pusdārgakmeņu veidi, bet šeit ir pāris, kur varētu būt labi piemēroti puzuram: Dzintars – simbolizē laimi, veselību un palīdz uzvarēt. Lazurīts – nes labklājību, veiksmi, panākumus. Mēness akmens – palīdz iegūt veselību, sasniegt ilggadību, bagātību un simbolizē cerību.

 

0
    0
    Pirkumu grozs
    Jūsu grozs ir tukšsAtgriezties veikalā