Auskaru vēsture un izmantošana

Rotas un rotāšanās ir tikpat senas kā cilvēce.

Profesore Janīna Kursīte par rotām saka – ,,Senākajā nozīmē , “rota” bija apģērbs, kas ir atvasināts no darbības vārda, “raut”. – ,,Verba sākotnējā nozīme varēja būt “raut”, “plēst”, no kā rota – “noplēstais, norautais” attiecinājumā uz dzīvnieka ādu, ko lietoja ķermeņa segšanai, un vēlāk ar pārnesumu attiecinot uz audumu un cilvēka apģērbu. Tā var būt ceļam, godiem vai svētkiem domāta, arī no kāda noteikta materiāla darināta rota – ietērps”.

Kas tur spīd, kas tur viz
Paeglīšu kalniņā?
Meitām spīd zīļu rota,
Puišiem cauņu cepurītes.

LD 32 870

Starp rotu grupām, auskari ir vieni no vissenākajām rotām pasaulē. Sākotnēji auskari bija vīriešu rota un pastāvēja jau pirms 7000 gadiem senajā Āzijā. Viens caurums eiropieša ausī norādīja uz tā zemo slāni. Vienu auskaru nēsāja pirāti, krāpnieki, čigāni. Interesanti, ka mūsdienās viens auskars vīriešiem nozīmē gluži pretējo.

Rotaslietām, ko nēsāja mūsu senči, nebija tikai dekoratīva nozīme. Piemēram, gredzenus izmantoja kā amuletus, kas neļāva dvēseli izvilināt no miesas un neļāva ļaunajiem gariem iekļūt ķermenī caur pirkstiem, bet valkājot auskarus neļāva ļaunajiem gariem iekļūt caur ausīm.

Latviešiem tālā senatnē auskaru nebija, tie pamazām ienāca no citām kultūrām. Par auskaru klātesamību Latvijas teritorijā var runāt, sākot no viduslaikiem, saka arheologs U. Urtāns. Līdz 12. gadsimtam liecības par tiem nav atrodamas. Pirmie auskari bija veidoti no stieplēm, viens gals kā āķis, spirālītes, piekariņi klāt. Tā kā auskari nav etnogrāfisko tautastērpu sastāvdaļa, to lielā popularitāte un uzvaras gājiens sākās tikai 20. gs. Vairums rotu tika veidotas no dzelzs, bet dzelzij piemīt spēcīga iedarbība uz organismu, dziednieciskas īpašības. Dzelzs trūkums organismā rada veselības problēmas. Zināmākie vara sakausējumi ir misiņš (varš + cinks) un bronza (varš + alva) uz organismu iedarbojas spēcīgāk nekā sudrabs. Varš veicina paaugstinātas temperatūras samazināšanos, aktivizē asinsriti, stimulē vielmaiņu, ātri un veiksmīgi uzsūc asinsizplūdumus.

Rotām, tai skaitā auskariem, ir divējāda nozīme – dizaina mākslinieciskā vērtība, kā arī enerģētiskais vēstījums, tās ir ļoti personiskas un intīmas. Kā enerģētisks elements darbojas krāsa un attēlotās zīmes, simboli.

Krāsa spēj mainīt cilvēka fizisko, emocionālo stāvokli, palīdz garīgi pilnveidoties, celt vibrācijas, aizsargāt, dziedināt.

Zīmes un simboli ir informācijas kodolīgākā forma. Tām ir pašām sava iekšējā jēga, kas nav atkarīga no cilvēka iegribām, tās izmanto visām dzīves situācijām.

Auskariem piemīt dziedinošas īpašības. Mūsdienās pierādīts, ka auskari masē akupunktūras zonas un palīdz novērst daudzas kaites.

Auskari lieliski akcentē individualitāti, savu unikālo stilu. Tie ir lieliska dāvana.


Spēka zīmju auskari pieejami zimjuspeks.lv veikalā šeit.

Pasūtot www.zimjuspeks.lv piegāde Latvijā bez maksas.

0
    0
    Pirkumu grozs
    Jūsu grozs ir tukšsAtgriezties veikalā