Rudenāji

Augusts. Vēl jau vasara, taču saulīte pamazām, pamazām laižas uz rudenāju pusi.

Rudenājiem jāgatavojas laicīgi, jo tas ir ražas vākšanas, apjumību laiks, mūsdienās saukts par Miķeļiem, svinams 21. – 23. septembrī. Ap šo laiku ražai jābūt novāktai. Galvenais svētku notikums ir pateicība par jauno ražu un šī gada auglības saglabāšana nākamajam gadam, kā arī lielais Jumja tirgus.

Kādi ražības rituāli jāveic?

Eita visi nu uz lauka
Jumja ķerti tīrumā!
Kas saķers rudzu Jumi,
Tam būs laime citu gadu.

LD 28 523

Galvenais tēls un simbols ir Jumis. Tajā ietverts auglības, ražības gars, apvienots sievišķās un vīrišķās enerģijas princips. Retāk minēta Jumja sievišķā puse Jumala, jeb Jumja māte, kā arī mazie Jumalēni, kas ir ģimenes ražības līdzinieki. Jumī uzsvērts dvīņu princips, jo dzīvība sākas no pāra.

Kopā saauguši āboli (Attēla avots)

Apjumību rituāli saistīti ar jautru Jumja ķeršanu, daudzināšanu un pārnešanu mājās. Tā mājvieta ir divas vārpas uz viena stiebra, divi kopā saauguši rieksti vai augļi. Ir rudzu, miežu, linu, ābolu, burkānu, gurķu Jumis, arī olu Jumis, ja ola ar diviem dzeltenumiem.

Pļaujas laikā, ejot pa lauku vārpas dažās vietās jāsasien mezglos un skaļi jāsaka:,, Kopā Jumīt!” Pēdējo labības šķipsnu nenopļauj, to pieliec pie zemes un virsū uzliek akmeni atstājot Jumi tīrumā līdz pavasarim. Vārpas un vārpu vainagu nes mājās un liek pavarda tuvumā labklājībai, pārticībai. Vārpu Jumi liek klētī, lai peles nenāk labību zagt.

Ja nav paveicies atrast stiebru ar divām vārpām, tad tādu izveido pats sasienot vārpu Jumīšus, ko var dāvināt otram ar kādu auglības vēlējumu.

Nobeidzot rudens ražas darbus vai jebkuru grūtu darbu jānoskaita vārdojums.

Te, druviņ, tu paliec,
Ne manā mugurā.
Ne es tava nasta biju,
Ne tu mana nesējiņa.

MLTT 15
Progresija no Dieva krusta līdz Mārtiņa zīmei

Tas palīdz atbrīvoties no noguruma pēc smaga darba.

Kā veidojas Jumja zīme?

Tā izaug no slīpā Dieva krusta, kas pāriet Jumja zīmē un tiek papildināta ar kuplojumiem, veidojot Apjumību zīmi un Mārtiņa zīmi. Starpstadiju starp Jumja zīmi un Mārtiņa zīmi sauc par Apjumību zīmi. Jumis ir nobriedis gan virs, gan apakš zemes, auglīgais ražas cikls ir noslēdzies.

Saritinot Jumja zīmes galus uz iekšu, iegūst Mārtiņa zīmi. Tā simbolizē atlīdzības saņemšanu par padarīto darbu, rudens ražu, jaunus izaicinājumus. Stilistiski zīmē var ieraudzīt, it kā divus gaiļus – gaismas vēstnešus. Zīme vēsta par nezināmo viņsauli un pazemes spēku, norādot, ka tie ir kā vārti, kuriem jāiziet cauri, lai sāktos kas jauns. Mārtiņa zīmes simbolika attiecas arī uz cilvēka dzīvi un mūža izaicinājumiem.

Dabā sākumā viss aug, kuplo, bet sasniedzot pilnbriedu vērojams pretējais kustības virziens, kad vārpas nolīkst pie zemes. Šeit ir tieša saistība ar Dieva radīto laika ritējuma cikliskumu, ar pasaules augstākajiem noslēpumiem, dzīvības iznīcību un atdzimšanu.

Kā lietot Jumja zīmi?

Lai atjaunotu naudas plūsmu, makā jāliek zaļš vai sarkans papīra gabaliņš, uz kura uzzīmēts 9 x 9 Jumīši. Tātad 81. Labklājībai zīmi vēlams likt mājas jumta korē vai virs ieejas durvīm. Vēlams izmantot ražošanas telpās, birojos, veikalos, tirgū.

0
    0
    Pirkumu grozs
    Jūsu grozs ir tukšsAtgriezties veikalā