Punkts

Kas gan var būt vienkāršāk kā uzzīmēt punktu?

Tomēr arī tā ir zīme. Tas ir kā pieskāriens virsmai.

Punkts ir mazākais raksta uzbūves elements, arī pieturzīme.

Tas ir kaut kā sākums un beigas, simbolizē gan atsevišķu objektu, domu, iedeju, gan impulsu.

Baltu zīmju sistēmā šādu zīmi sauc par ,,Galdiņu”. Tā kā matemātiskā izpratnē punktam nav izmēru, tad projektu rasējumos to apzīmē ar krustiņu. Krustiņš simbolizē to pašu ko punkts un uzskatāms par punkta kuplojumu, kas norāda, ka no šejienes sāksies kustība no centra uz četrām pusēm. Tas ir arī vismazākais gaismas punktiņš pie debesīm – zvaigznīte, gaismas un tumsas kontrasts.

Taisnais Dieva krusts ir viena no visbiežāk sastopamajām zīmēm un galvenā pasaules sakārtotības zīme, kas norāda uz pasivitāti, drošību, statisko enerģiju. Savukārt slīpais Dieva krusts arī ir galvenā pasaules sakārtotības zīme, bet norāda uz dinamiku, rotāciju, aktīvu kustību, ieiešanu pašā materiālo un dvēseles problēmu centrā. Tā ir starpstadija starp vakardienu un rītdienu.

Krusta zīme ir viena no visbiežāk sastopamajām zīmēm, piesaista drošību, enerģiju.

Krustiņš ar punktu ir zvaigznīte vai dvēselīte, kas tiek dota cilvēkam piedzimstot.

Spoža zvaigzne notecēja
Pie līgavas namdurvīm:
Tā nebija spoža zvaigzne,
Tā bērniņa dvēselīte

LD 1127

Punkts ir skaitļu ass sākuma punkts, bet misticismā pirmatnējā radošā spēka simbols, pirmais apziņas uzplaiksnījums neapziņas tumsā.

Latviešu etnogrāfiskajās aprocēs punkti sakārtoti rindās, ko ierobežo iesāktu punktu līnijas, tā veidojot joslas, kas veido līkloča centrālo asi, kura punkti sagrupēti pa trim. Īpaši populāri ir bronzas skārda vainadziņi ar iestrādātu punktotu saulīšu rakstu un  joslu rakstiem, kas novietoti vertikāli vai horizontāli pret vainaga apakšējo malu.

Daudz punktu rotājumi redzami Alsungas vainagā, Krustpils villainēs, kaltajās rokas sprādzēs un ādas jostās, māla traukos.


Piedāvaju apskatīt dažas rotas no zīmjuspēks veikala ar punkta zīmēm:
Visām rotām un aksesuāriem piegāde Latvijā uz Omniva pakomātiem bez papildus maksas.

0
    0
    Pirkumu grozs
    Jūsu grozs ir tukšsAtgriezties veikalā