Novembris – Zaļais medus veselībai

Šis ir otrais raksts sērijā ,,Novembris”, iesaku izlasīt arī pirmo daļu “Novembris – Vēja mātes padomi”.


Vēl dažas dienas un klāt novembris, kas kā tilts savieno rudeni ar ziemu. Dzestrus rītus, vēja brāzmas un salnas nomaina omulīga pēcpusdienas saule. Dažiem piezogas depresija, skumjas pārdomas, citi dodas garās pastaigās priecājoties par pēdējām lapām un miglas vāliem.

Gājputni aizlidojuši, bet mājās palikušie zvirbuļi, zaļzīlītes, dzilnīši, dzeņi un sīļi sabužina spalviņas un pārbauda savus ziemas krājumus. Zvēri vasaras kažokus nomainījuši pret biezākiem ziemas kažokiem.

Saules gaisma kļūst arvien skopāka, vēsais tumšais laiks atgādina, ka jāparūpējas par savu veselību gatavojot zaļo medu.

Attēla avots – https://plantura.garden/

Kā to pagatavot? Receptes var būt dažādas, bet galvenā sastāvdaļa ir kadiķu skujas un medus. Zaļās skujas, kuras vislabāk ņemt no pazarītēm samaļ, tad pievieno medu, var pievienot arī nedaudz smiltsērkšķu eļļu.

Kadiķogu tēja mazina klepu. Uz glāzi verdoša ūdens ņem vienu ēdamkaroti kadiķogu, ļauj 25 minūtes ievilkties. Dzer trīs reizes dienā vismaz piecas dienas.

Var pagatavot dzērveņu un ķiploku medu. Dzērvenēs lielā koncentrācijā ir organiskās skābes, flavonīdi, pektīnvielas, vitamīni. Visi lieliski zinām, ka ķiploks darbojas kā pretiekaisuma, pretmikrobu, antiseptisks līdzeklis.

Spirgti un mundri 10. novembrī sagaidīsim Mārtiņdienu, kas ir seni ziemas sākuma svētki.

Mārtiņš atbrauc deviņiem kumeļiem simbolizējot laika cikliskumu, radošā procesa pabeigtību un gada izskaņu.

Zeme rīb, rati klaudz,
Kas to zemi rībināja?
Nu atbrauca Mārtiņdiena
Deviņiem kumeļiem.

Mitoloģijā Mārtiņš ir viens no Dieva dēliem, kas simbolizē aizejošo sauli, pamirušu dabu. Vairākās dainās viņam piedēvētas karavīra īpašības, tas attēlots mētelī ar sudraba zobenu, jo senatnē līdz ar sala iestāšanos purvi un dūksnāji kļuva izbraucami paverot ceļu nelūgtiem viesiem – sirotājiem.

Mārtiņa simbols ir gailis, ugunssarkanās sekstes un skanīgās balss dēļ tas simbolizē modrību un atgādina, ka pēc nakts vienmēr nāk diena. Arī gaiļa pirmajai rīta dziesmai ir izšķiroša nozīme ļaunuma atvairīšanai.

Mārtiņdienā klāj baltu galdautu, goda vietā galdā liek rudzu maizes klaipu, kas izceļas starp citiem svētku ēdieniem. Veiksmi, svētību un jautrību palīdz piesaistīt rotaļas, kas gandrīz izzudušas no mūsu trauksmainās dzīves.

Rotaļā Jumja skrējiens diviem tuvu stāvošiem dalībniekiem sasien blakus esošās kājas. Šādi soļus var spert tikai turoties kopā un no katra pāra iznāk viens Jumis. Pāri skrien vai lec iepriekš noteikto ceļa gabalu. Uzvar tas Jumja pāris, kurš pirmais sasniedz mērķi.


Turpinājums sekos…

0
    0
    Pirkumu grozs
    Jūsu grozs ir tukšsAtgriezties veikalā