Osis – vieduma koks

Ievadu par kokiem lasiet šeit


Latviešu mitoloģijā osis ir vīriešu totēmiskais koks un viens no kosmiskā koka variantiem, kā arī otrs enerģētiski spēcīgākais koks pēc ozola. Īpašs ar to, ka ļoti mīl sauli un gaismu, ošu tuvumā cilvēkam ir patīkama un droša dzīvošana.

Kas kait man nedzīvot
Liela meža apakšā!
Visapkārt oši, kļavi,
Vidū saule lidināja.

LD 3692
Osis

Osis kā izturīgs un arī elastīgs koks vislabāk atbilst rituālu priekšmetiem, Lieldienu šūpoļu kārtīm, veido saikni starp Debesīm un Zemi, starp dievišķo un cilvēcīgo. Jāņos starp bērzu meijām un ozoliem noteikti jābūt ošu zariem, tas attīsta gribu un intuīciju, piepilda vēlmes, palīdz atrast risinājumu sarežģītās situācijās.

Mēs visi zinām, ka osi sauc par aklo koku, jo tas salapo vēlāk par visiem pārējiem. Dainās tam atrasts izskaidrojums – osis nesteidzas, jo gaida Jāņu laiku.

Visi koki salapoja,
Osis vien nelapoja;
Kad atnāca Jāņu diena,
Tad redzēja osim lapas.

LD 53576

Brūvējot Jāņu alu rauga vietā likta trīs oša lapas, tāpat izmantots veicot burvju rituālus mīlestības piesaistīšanai.

Parastais osis ir zaļš olīvu dzimtas koks ar spēcīgu sakņu sistēmu un plašu vainagu. Līdz 50 gadiem pieaug ļoti strauji, bet vēlāk aug ļoti lēni un dzīvo līdz 200 – 300 gadiem. Ļoti jūtīgs pret bargām ziemām un pavasara salnām.

Amatnieki osi uzskata par labāko lietaskoku tūlīt aiz ozola, jo tam ir smaga, cieta, gluda virsma. Senāk gatavoja ratu riteņus, ragavu slieces, ratu un ragavu ilksis, cirvju un āmuru kātus, grābekļu zarus. Protams, skaistās koksnes zīmējuma dēļ, tapa pūra lādes un mēbeles. Vēl senāk darināti šķēpi, šaujamie loki, airi, lāpstas.

Oša malka tiek vērtēta kā nederīga salīdzinājumā ar bērza malku, tādēļ jaundzimušā pirmajai mazgāšanai pirtī vairījās no oša malkas, jo to grūti iekurt un tā gausi deg.

Vai māmiņ, vai māmiņ,
Grūt manam mūžiņam:
Kam tu kūri oša malku
Pirmajā pirtiņā.

Oša koks simbolizē cilvēka dievišķo dabu, palīdz izprast mūsu sūtību, tam ir harmonizējoša, līdzsvarojoša enerģija. Tas palielina vispārējo tonusu, stiprina imunitāti, palīdz pret nogurumu, māca sīkstumu un izturību it kā sakot – Taisnie var krist septiņas reizes, un septiņas reizes arī piecelties.

Tautas dziedniecībā ar oša lapu un sēklu tēja ārstē reimatismu un podagru, tas ir diurētisks un caureju izraisošs līdzeklis, bet lapu un mizas novārījumu lieto pret čūskas kodumu. Pēc pēršanās ar oša slotiņu ir sajūta, it kā būtu ar kādu no sirds izrunājies.

Pēc ķeltu koku horoskopa Osim atbilst ļaudis, kas dzimuši no 18. februāra līdz 17. martam.

Brīvdomātāji, nereti mīl vientulību, nepatīk citu kontrole. Tēlaini, intuitīvi, impulsīvi, mākslinieciski. Oši var būt kaprīzi un sāpīgi pārdzīvot kritiku vai neveiksmes. Iespaidojas no dabas skaistuma, ar savu personību aizrauj un iedvesmo citus. Šajā zīmē dzimušos bieži interesē māksla, dzeja, teoloģija un garīgas lietas.

*Galvenes attēla avots – British Museum, Public domain, via Wikimedia Commons


Turpinājumā lasiet par spēka koku ozolu

0
    0
    Pirkumu grozs
    Jūsu grozs ir tukšsAtgriezties veikalā