Kastaņa – atbrīvos no stresa

Ievadu par kokiem lasiet šeit


Kastaņa ir slikto enerģiju ņemoša, pašapziņu dziedinoša, spēkus atjaunojoša un dvēseles brūces dziedinoša.

Kāda ir kastaņas enerģija?

Kastaņas lapotne saudzīgi izlīdzina cilvēka auru, aizlāpa caurumus smalkā ķermeņa apvalkā, harmonizē un 20 – 25 minūšu saskarsmē organismā iepludina enerģiju, kā rezultātā uzlabosies nervu sistēma un noskaņojums. Tā palīdz piesaistīt pārliecību, realizējot sapņus un idejas.

Ja lūdzat palīdzību kastaņai, tad ziniet, ka viņa pati jūt, kura organisma daļa ir slima un kurai vajadzīga palīdzība. Īpašs spēks tai ir ziedēšanas laikā, bet atcerēsimies, ka zem kastaņas nevajadzētu atrasties ilgstoši. Lepnais koks necieš varmācību, ja vajadzīgi kastaņi, lūdzu, salasiet tos, kas nobiruši zemē. Kastaņi uzsūc slikto enerģiju un piesaista pozitīvo. Ar kastani jārunā balsī – uz domās izteiktiem lūgumiem viņš neatsaucas, vēlams to apciemot dienas laikā.

Interesanti, ka latviešu valodā koka nosaukums kastaņa ir sieviešu dzimtē, bet auglis kastanis vīriešu dzimtē.

Kastaņa parastā

Īpašs spēks kastaņai ir ziedēšanas laikā

Skaisto ziedu dēļ šo koku sākumā dēvēja par koku ar svečturiem, bet vēlāk par zirgkastaņu. Kāpēc? Tāpēc, ka uzmanīgi atlaužot lapu kopā ar kātiņu, lauzuma vietā redzama zīme, kas līdzīga pakava nospiedumam. Pastāv ticējums, ka zirgkastaņā mājo zirga gars. Zirgs simbolizē gara brīvību, tas ir kā tilts starp dažādām realitātēm un iespējām.

Ilgu laiku nebija zināms, no kurienes kastaņas nākušas, uzskatīja, ka to dzimtene ir Indija. Tikai 19. gadsimta vidū noskaidroja, ka zaļās skaistules nākušas no Balkānu pussalas kalnu mežiem. 1575. gadā kāds botāniķis no Turcijas atveda vairākus stādiņus, ko iestādīja Vīnē, pēc četrdesmit gadiem tie parādījās Francijā.

Koks sasniedz 25 – 30 metru augstumu, vainagam olas forma. Sakņu sistēma blīva ar dziļu mietsakni un spēcīgam sānsaknēm, kas izvietotas tuvu zemes virskārtai. Pavasarī kastaņa greznojas ar lieliem, tumši brūniem, lipīgiem pumpuriem. Ziedi balti ar dzelteniem un sarkaniem plankumiņiem, zied maija beigās vai jūnija sākumā. Bišu iecienīts koks. Kastaņas mūžs 200 – 300 gadu. Dārzā koka lielās platās lapas dod tik pamatīgu noēnojumu, ka zem tā nepietiek gaismas nekādiem ziedaugiem.

Koksni izmanto saplākšņu un mēbeļu ražošanā. Lieliski kastaņa izskatās parkos un pilsētu apstādījumos, tā labi pacieš piesārņotu gaisu un neitralizē izplūdes gāzes.

Ēdamā kastaņa

Latvijā var audzēt ēdamo kastaņu, bet diez vai tā ražos Latgalē un Vidzemē, jo baidās no kailsala, pavasara un rudens salnām. Kokam patīk auglīgas augsnes, siltas vasaras un maigas ziemas. Tas izaug 6 – 7 m augsts, ar rievainu, tumši brūnu mizu. Zied vasarā ar aromātiskiem ziediem, bet ražot sāk tikai astotajā vai devītajā gadā. Kastaņi ir līdz 3 cm lieli, tajos ir daudz cietes, cukuru, dažādi vitamīni. Ir vairāku veidu ēdamie kastaņi, vieni ir nelieli, pēc formas atgādina sirdi un ir garšīgāki par apaļajiem.

Vislielākā ēdamo kastaņu raža ik gadu tiek iegūta Ķīnā. Francijā cepti kastaņi ir tradicionāls Ziemassvētku kārums. No Kaukāza līdz pat Spānijai kastaņus pasniedz zupās, desertos, tie ir tikpat ierasts ēdiens kā sviests un maize. Pasaulē ar kastani asociējas mīlestības un drošības sajūta. Tie ir tradicionāls ēdiens arī Mirušo piemiņas dienā un ražas novākšanas laikā, bet dažos Itālijas reģionos ir izplatīts teiciens – Sv. Mārtiņa dienā jāēd kastaņi un jādzer vīns, šos svētkus svin 11. novembrī.

Rituāli

Vienkāršākais rituāls ir neaizmirst rudenī pacelt un ielikt kabatā silti brūno bumbuli veiksmei, laimei, veselībai, to var savērt arī uz diedziņa veidojot kastaņu krelles.

Tā kā kastanim piemīt spēja neitralizēt negatīvo enerģiju, atraisīt  slēptākās spējas, tas ir iecienīts talismans.

Ja groziņu ar kastaņiem novietosiet virtuvē vai istabā, tie harmonizēs mājokli un sargās no nelabvēlīgiem kaimiņiem un viesiem.

Lai veicinātu romantiskas attiecības daži brūnie kamoliņi jāpaliek zem izredzētā vai laulātā spilvena. Lai vairotu vīrišķo enerģiju, pirtnieki iesaka mīlošām sievām ar ziedošu kastaņu slotiņu iepērt savu vīrieti.

Pēc vecajām kastaņām var prognozēt precīzu laiku ziemai – ja rudenī lapas dzeltē un krīt no galotnes, tad ziema sāksies agri un būs ātra.

Krāšņie kastaņas ziedi

Kastaņa veselībai

Zirgkastaņa ir ārstniecības augs, visas auga daļas – miza, lapas, ziedi, sēklas ir bagātas ar dažādiem ķīmiskiem elementiem.

Gan ziedi, gan augļi palīdz nostiprināt vēnu sistēmu. No ziediem vāra tēju, uz augļiem lej šņabi, ko ierīvē kājās, kā arī pa 20 pilieniem ūdenī lieto iekšķīgi. Lai atvieglotu vēnu problēmu, pirtī masē kājas ar sauso skrubi, kas gatavots no samaltiem augļiem.

Īpaši vērtīga ir no kastaņām gatavota ziede – ziedus aplej ar 60 grādīgu šņabi, nostādina divas nedēļas, izkāš un sajauc ar kumelīšu, salvijas pulveri, tad pievieno cūku taukus vai bebru, āpšu taukus.

Labs līdzeklis pret hemoroīdiem ir 100 gramu kastaņu mizas novārījums, ko pievieno vannai. Novārījumam piemīt savelkoša, atsāpinoša, asins atjaunojoša, pretiekaisuma un pretdrudža iedarbība.

Kā iekšķīgi tā ārīgi to lieto pie ilgas un nepārejošas diarejas, hroniska kolīta, paaugstinātas kuņģa sulas skābuma, hroniskiem bronhītiem.

Lielisks līdzeklis kastaņu pulveris ir cīņā ar kodēm, tas iznīcina kožu kāpurus. Pulveris noder arī matu kopšanā. To iemasē galvas ādā, patur un izmazgā. Rezultātā samazināsies matu izkrišana, pastiprināsies augšana.

Kastaņu lapu novārījums palīdz pie paaugstināta asinsspiediena, mazina locītavu sāpes, reimatismu.

Visas auga daļas palīdz pret iekaisumiem un tūsku, tonizē vēnu sieniņas, novērš trombu veidošanos paplašinātās vēnās.

Kastaņus lieliski var izmantot masāžas nolūkos virpinot plaukstās, lai atslābinātu rokas vai plikām pēdām pa tiem pabradājot.

Kastaņkoka horoskops

15. – 24. maijs;

12. – 21. novembris;

21. – 31. decembris.

Stiprs, pilns dzīvesprieka, piemīt iedzimta taisnīguma izjūta. Kastanis ir konsekvents un izturīgs, taču ne ietiepīgs. Ļoti tālredzīgs, tādēļ materiālas problēmas maz ietekmē. Pārsvara uzticas sev, nevis citiem. Laulības dzīvē kastanim nepieciešama iejūtība un mīlestība, tomēr pats spēj mīlēt tikai reizi un reti kad ir laimīgs. Kompleksus rada bailes tapt nemīlētam. Kastanis ir ātrs, apdāvināts, precīzs, ar tieksmi uz sapņošanu un filozofiskām pārdomām. Viņa dzīvē liela nozīme ir apkārtnei. Patīk daba, mūzika, literatūra, mīl un saprotas ar bērniem.

Galvenes attēla avots – “Gathering Chestnuts,” by J.W. Lauderbach, from The Art Journal of 1878


Nākamajā rakstā lasiet par bērzu…

0
    0
    Pirkumu grozs
    Jūsu grozs ir tukšsAtgriezties veikalā