Ziemassvētku rituāli veiksmīgam Jaunajam gadam

Gads tuvojas izskaņai un katram tas bijis atšķirīgs. Mūžībā aiziet kāds laika posms no mūsu dzīves, kuru neatsaukt, notiek laika cikla maiņa. Dainās tas filozofiski salīdzināts ar zaudējumu, ko piedzīvo kaķītis:

Kaķīšam bērns nomira
Ziemassvētku vakarā;
Visi koki apsarmoja
No kaķīša asariņu.

Kaķītis simbolizē mūžīgo laiku un viņa bērniņš ir viens gads, kurš beidzas, bet viņa asaras – emocionāla attīrīšanās. Koki tiek salīdzināti ar gada notikumiem, kas pārklājas ar baltuma sajūtu un cilvēks noglabā tos savā atmiņā. Atlaidīsim šo laiku ar pateicību dodot vietu Jaunajam gadam, lai tas atnāk ar labu, drošu, bagātu dzīvi, priecīgiem notikumiem.

Un palūgsim ziemeļvēju, lai aizpūš apdraudējumu, visas nesaskaņas un ienaidu:

Pūti, pūti, Ziemelīti,
Ziemassvētku vakarā;
Pūt laukā ienaidiņu
No maliņu maliņām!

Zīmes

Akas zīme

Uzvilksim Akas zīmi gan domās, gan uz piparkūkām, lai jauno Saules gadu veidotu uz drošiem pamatiem. Uzvilksim zīmi baltai papīra lapai un tās centrā ierakstīsim jaunos gada plānus, idejas norādot izpildes termiņus. Šo lapu vēlams saglabāt līdz gada beigām kā atskaites punktu nākošajam ciklam. Akas zīme ir arī sakārtotības, ģimenes labklājības aizgādne, kurā ietverta drošība.

Jāatceras, ka saulgriežos tumsas spēki maldina un kavē iesāktos darbus, tādēļ kā aizsargbarjeras jālieto aizsardzības zīmes. Populārākās ir piecu, sešu un astoņu staru zvaigznes, kā arī Krusta zīme.


Rotājumi

Puzuris ar ābolu un rudzu vārpām

Svarīgi padomāt par svētku rotājumiem, jo tie ietver ļoti dziļu filozofisku jēgu par pasaules kārtību. Viens no tādiem ir puzuris, kas simbolizē Visuma uzbūves principus, makrokosma un mikrokosma saskari, iegriež enerģiju. Vienkāršākais puzura veids ir kartupelī vai ābolā sasprausti salmi, smilgas, sausie ziedi vai putnu spalvas, ko iekar smalkā diegā, lai tas nemitīgi lēni griežas simbolizējot sauli.

Ābols, it sevišķi sarkans simbolizē mīlestību un auglību, tā apaļā forma saistīta ar saules gaitu debesu jumā, ilgu mūžu un nemirstību.

Niedru puzuris

It sevišķi nozīmīgs šis simbols ir ziemas tumšajā laikā, kad visa dzīvība ir pamirusi. Caur to mēs saņemam uzmundrinājumu, jo pat likteņdievība Laima tiek attēlota ar zelta ābolu rokā.

Sarežģītāks ir salmu puzuris, kas atgādina lielus kristāliskus piramīdu ķekarus. Tā uzbūve padara pasauli  saprotamāku haosā ieviešot kārtību, sakārtotību.

Piemēram, lielais puzuris no 12 salmiem tur 5 mazākus, tie, katrs vēl mazākus. Tas ir kā fraktālis, kas atkārtojas atkal un atkal ietverot 5 stihijas, 12 zodiaka mēnešus, Gara un matērijas simbolizējošus trijstūrus, 4 debess puses, 4 gadalaikus. Ja telpā iekārtais puzuris griežas meditatīvā veidā varam nomierināties, līdzsvaroties, pacelties pāri ikdienišķiem sīkumiem. Lai arī puzuru gatavošanas paņēmieni un tradicionālie materiāli ir vienkārši salmi vai niedres, to iespaids ir pārsteidzoši jauks. Vēlams iekārt telpas centrā, vai tumšākos istabas stūros, kur uzkrājas negatīvā enerģija.

Eglīte

Izrotāta ziemassvētku egle Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņā, Doma laukumā, Rīgā (www.vzt.lv)

Galvenā rota ir Ziemassvētku eglīte. Katrā egles dzinumā skujiņas sakārtojušās Laimas rakstā, katra zara galā veidojas Krusta zīme. Latviskajā rakstā skuja ir laika zīme, arī cilvēka mūža simbols, tai nav noteikta garuma – tā var būt ļoti īsa vai turpināties bezgalīgi, kā laika plūdums. Caur skuju zaļo krāsu saņemam uzmundrinājumu, kosmisko enerģiju, bet egles konusa forma darbojas gluži kā antena, caur kuru tiek raidīta informācija un sūtīti izteiktie nodomi.

Egles rotāšana ar salmu dekoriem, svecēm ir saules slavināšana un atgādinājums, ka gaisma un siltums atgriezīsies, bet rotājot ar āboliem, piparkūkām, riekstiem, konfektēm piesaistīsim labklājību, lai mājās vienmēr būtu pietiekami daudz pārtikas.

Lai piesaistītu naudu pakariniet eglītē dažas monētas vai banknotes kā bagātības simbolus.

Atcerēsimies, ka tautiskie Ziemassvētki ir jautri un skaļi. Veltīsim uzmanību un sirds siltumu saviem mīļajiem!


Nākamajā rakstā par bluķa dedzināšanu!

0
    0
    Pirkumu grozs
    Jūsu grozs ir tukšsAtgriezties veikalā