Liepa – sievišķības simbols

Ievadu par kokiem lasiet šeit


Sievišķības simbols liepa atrodas auglības dievietes mātes Zemes aizgādībā. Tas ir arī dzīvības koks, jo saistās ar prieku, mīlestību, maigumu.

Liepas nozīme senatnē

Mūsu senči atrazdamies zem dižajām liepām sajuta īpašu enerģiju un dēvēja tas par svētiem kokiem. Ap stumbru puslokā tika izlikti nelielu akmeņu krāvumi, kur izteica lūgumus un atstāja ziedojumus dievībām. Piemēram, Piltenes draudzē uz Zlēkas muižas robežām stāvējuši divi svētie koki: liepa un pīlādzis, kur dieviem upurus nolikuši līdz pat XIX gadu simteņa sākumam.

Meitenei piedzimstot, pirms kristībām drošības nolūkos, to dēvēja par liepu vai salīdzināja ar liepu. Arī šūpuļa kārti cirta no liepas koka, bet pirmo pirti kurināja ar liepu malku. Kristībās, meiteni augšā ceļot, sauca: ,,Lai kupla kā liepa!” Dainās likteņdieviete Laima meitas likteni piešķir stāvot pie liepas, bet sievietes pie ābeles.

Liec, Laimiņa, man mūžiņu,
Liec liepā, ābelē:
Kā liepai man uzaugt,
Kā ābelei noziedēt.

LD 1199,6

Kādreiz zemnieku saimniecībās daudz izmantoja liepas mizu – tās apakšējo kārtu, no kuras darināja  liepu lūkus, bet no tiem saites, pavadas, pat zvejas tīklus. Gadsimtiem ilgi no liepu mizas gatavoja vasaras apavus vīzes, ko īpaši plaši valkāja gani, taču šādi apavi nolietojās 3 – 4 dienu laikā. Izgatavošanai vajadzēja liepu lūkus no desmit kokiem, ko vispirms sagrieza sloksnēs un pirms pīšanas izmērcēja, lai pinot nelūztu.

No liepu koka gatavota kokle skanēja žēli, jo pastāvēja uzskats, ka tajā var pāriet žēlabās miruša cilvēka dvēsele.

Kāda ir liepas enerģija?

Liepa ir maiga, mīloša, gluži kā māte, kura uzklausa, nomierina, iedrošina, pat tās lapas ir sirds formā.

Pie liepiņas pieglaudos,
Kā pie savas māmuliņas.

Ja esam paguruši nervozajā dzīves skrējienā, ja šķiet, ka trūkst atbalsta un sapratnes jādodas pie liepas, jo tajā iemājo vistīrākā Zemes enerģija un drošības sajūta, kas papildina enerģiju, atbrīvo no noguruma, stiprina imunitāti, palīdz pārvarēt skumjas. Pie liepas vēlams doties gaišajā diennakts laikā. Enerģētiskajam līdzsvaram blakus liepai agrāk stādīja ozolu.

Jūliju, kad Saule atrodas visaugstāk debesu kalnā, dēvē par Liepu mēnesi. Tad visu pasauli apņem maigi mierinošā liepziedu smarža, kā salds solījums par laimīgām dienām.

Zied liepas

Liepa parastā

Liepa ir koks ar plašu, dziļu sakņu sistēmu, samēra resnu stumbru un pelēku saplaisājušu mizu, var sasniegt 30 metru augstumu. Dzīvo garu mūžu sasniedzot pat 300 gadu vecumu, nebaidās aukstuma, labi jūtas arī ēnainās vietās, mīl trūdvielām bagātu augsni. Liepas arvien dzen jaunus dzinumus: apzāģējot atvases, no pumpuriem ātri izaug jauni zari, pat simtgadīgi koku stumbri spēj dzīt atvases.

Liepas koksne ir mīksta, maiga, tādēļ labi noder lai grebtu karotes, abras, vāceles, taisītu kokles. Tā neder malkai un būvniecībai, bet piemērota skaistiem apstādījumiem – ceļu alejām, parkiem, dārziem, piemiņas vietām. Pilsētās liepas attīra gaisu un spēj aizturēt līdz 80 % putekļu. Piemēram, viena liela liepa vasarā saražo ap 2500 m3 skābekļa.

Liepa zied jūlijā ar bāli dzelteniem un smaržīgiem ziediem, ziedēšanas laiks ilgst 12 dienas un ir ticējums, ka katra no šīm dienām pareģo laiku turpmākajiem 12 mēnešiem.

Liepa rituālos

Jūlijā, kas ir liepu mēnesis, lai stiprinātu ģimeni un dzimtu, lai būtu laba veselība, it sevišķi bērniem, zem liepas liek ziedojumus – pienu, sviestu, sieru.

Arī liepziedu lasīšana ir vesels rituāls, jo dvēsele kļūst rāma, balta. Sevišķi lasīt ziedus ieteicams jaunām meitenēm, lai viņas būtu maigas un jaukas, lai paturētu prātā, ka pēc reibinošās ziedēšanas nāks cits – augļu briedināšanas laiks.

Liepu lapai ir sirds forma

Liepa veselībai

Liepziedi ir gan ikdienas tēja, gan dzerama attīrīšanās rituālos un slimības gadījumā. To savā bērnībā ir baudījis katrs no mums.

Ziedus lasa sausā, saulaina laikā, kad lielākā daļa ziedu ir atvērušies.

Tēja sasilda, slimības gadījumā palīdz izsvīst, tai piemīt pretiekaisuma un temperatūru mazinoša iedarbība. Ziedos ir ēteriskās eļļas, glikozīdi, askorbīnskābe, miecvielas, gļotvielas, kas pazemina asinsspiedienu, uzlabo miega kvalitāti.

Liepziedu medus ir viens no iecienītākajiem medus veidiem. Tas ir gaiši dzeltenā krāsā, gluži kā dzintars, bet mēdz būt arī ar zaļganu nokrāsu. Medū esošie cukuri viegli uzsūcas organismā, labvēlīgi iedarbojas uz gremošanas sistēmu, palīdz dziedināt drudzi, klepu, bronhītu, iesnas. Svaigu lapu kompreses palīdz noņem galvassāpes mazina iekaisumu, palīdz uzlabot redzi.

Pirtī liepa ir tipiska sieviešu slota, kura attīra ādu labāk kā ziepes. Kurinot pirti ar liepas malku, var ārstēt ādas un elpceļu kaites, savukārt nervoziem cilvēkiem ieteicamas liepziedu uzlējumu vannas vai vienkārši uzturēšanās ziedošu liepu tuvumā.

Liepas horoskops.

11. marts – 20. marts;

13. septembris – 22. septembris.

Mierīgs, delikāts, atturīgs cilvēks. Brīžiem bailīgs, dzīvespriecīgs un pesimistisks vienlaicīgi. Mēdz būt nepastāvīgs, pilns jūtu un pretrunu, ko grūti atšifrēt, taču ļoti simpātisks. Ar cilvēku, kas dzimis šajā laikā viegli kontaktēties, sarunāties, jo viņš spēj uzklausīt un dot padomus.  Ja liepa atrod radniecīgu dvēseli, laulības dzīve ir harmoniska un līdzsvarota, bet uzmanieties – liepai ir stiprs privātīpašnieka instinkts, un viņa ir ļoti greizsirdīga.

*Galvenes attēla avots – Anthonie Waterloo, Public domain, via https://www.metmuseum.org/


Nākamajā rakstā lasiet par kastaņu

0
    0
    Pirkumu grozs
    Jūsu grozs ir tukšsAtgriezties veikalā