Bērzs – jūtīgs mākslinieks

Ievadu par kokiem lasiet šeit


Mitoloģijā bērzs asociējas ar Saules koku, tas vairo gan sievišķo, gan vīrišķo enerģiju.

Ziedošais bērzs (avots www.lvm.lv)

Bērziņš auga trim lapām
Liela ceļa maliņā.
Pirmajā Saule lēca,
Otrajā norietēja,
Trešajā lapiņā
Laime lēja sudrabiņu

LD 33748

Lapu skaits – 3 lapas saistīts ar laika aspektu, kur pirmā lapa ietver saullēktu, otra saulrietu, savukārt trešajā lapā ir gaismas kulminācija –  Dievs lej sudrabu.

Kāda ir bērza enerģija

Bērzi labprāt dāvina savu enerģiju ir spēcīgi un emocionāli jūtīgi koki. Tie nes sudraba enerģiju, labāk saprotas ar sievietēm, spēj dāvāt cilvēkam pozitīvu, dziedinošu, vitālu spēku. Aktivitātes laiks bērzam ir no plkst. 16. līdz 23. Sievietēm vēlams aptvert stumbru ar rokām , bet vīriešiem piespiesties pie stumbra ar muguru.

Bērzi ir jūtīgi mākslinieki, kas apkārtējiem vairo vieglumu, skaistumu un smalko uztveri, bērzu tuvumā var uzturēties ļoti ilgi. Vīstošu meiju smarža mazina melanholiju. Bērzs spēj uzņemt cilvēku radītās negatīvās enerģijas, pat mēbeles gatavotas no bērza koksnes ir enerģētiski vieglas un nomierinošas, jo mazina bailes, nemieru, trauksmi, dodot mieru un labvēlību.

Bērzs – pacietīgs un izturīgs

Parastais āra bērzs

Bērzs ir viens no senākajiem kokiem Eiropas vidienē un rietumos, saglabājies kopš ledus laikmeta beigām. Ļoti pacietīgs un izturīgs, uzdīgst pat tur, kur dzīves apstākļi ir bēdīgi. Nebaidās no aukstuma, aug arī ļoti sausā vai purvainā augsnē.

Latvijā sastopami divu sugu bērzi – kārpainais, jeb āra bērzs, kurš aug paugurainās vietās un līdzenumos, tā lokanos un nokarenos zarus klāj sīkas kārpiņas, bet lapas ir gludas un spīdīgas. Pūkainais, jeb purva bērzs aug mitrās, purvainās augsnēs, tā lapas klāj mīksti un smalki matiņi. Abu sugu mizu veido balta tāss, caur kuru koks elpo. Bērza  augstums var sasniegt līdz pat 35 metriem. Pēc 70 gadiem bērzi vairs neaug garumā un sāk novecot, 150 gadus veci koki sastopami pārsvarā tikai parkos, kapsētās, māju pagalmos. Zied maijā reizē ar lapu plaukšanu. Bērzu audzes Latvijā aizņem vairāk kā pusi no visu lapu koku platības. Interesanti, ka zem bērza neaug nekādi citi augi, pat ne zāle.

Bērza koksne ir iedzeltena, sīksta, plaši izmantojama. Laba malkai, jo viegli skaldāma, ilgi deg ar vienmērīgu liesmu, dod daudz siltuma, enerģētiskā vērtība ir tikai nedaudz zemāka kā ozola malkai. Lieliski piemērota kamīniem, māju un pirts apkurei. Tāsis labi noder iekuram.

No sadedzināta bērza kvēpiem gatavo spiestuvju krāsu, bet bērzu lapu ekstraktu izmanto auduma, dzijas krāsošanai, lai iegūtu dzeltenu, zeltainu, brūnganu, dzelteni zaļu krāsu. Starp Jāņiem un Pēteriem griež bērza zarus pirtsslotām, bet ziemā slotām ar ko slaucīt pagalmu.

Bērza izmantošana senatnē

Agrāk bērzs bijis viens no svētajiem kokiem izcilo dziedniecisko spēju dēļ un dažkārt bijis seno svētvietu centrā, it īpaši, ja tas audzis uz īpaša akmens ar spēcīgu enerģētisko starojumu.

Baltu krīvi savus lūgumus un prasības meža gariem rakstīja uz tāss un piesprauda pie koka stumbra slepenā svētvietā.

Izturīgās koksnes dēļ bērzs ticis lietots gan darbarīku rokturu, gan galda piederumu izgatavošanai. Saimniecībā plaši izmantoti bērzu skali, lai apgaismotu telpas, jo tie deg ar vienmērīgu liesmu, maz dūmo. Dažādiem nolūkiem izmantoja bērza tāsis – tās ir sveķainas, ūdensdrošas un labi saglabājas. Tāsis plēsa slokšņu veidā spirāliski ap stumbru neievainojot mizas apakšējo kārtu, kas ļāva kokam pēc septiņiem gadiem atjaunot jaunu tāss kārtu. No tāss sloksnēm pina dažādus traukus, izgatavoja nažu makstis, aptina ieplīsušus māla traukus. Uz bērza sloksnēm cepa zivis un plāceņus, zvejnieki izgatavoja tīklu pludiņus.

Rituāli

Elegantais āra bērzs

Pastāv ticējums, ka bērzam jāpačukst savs lūgums un pie zara jāpiesien lentīte, vai dzīpars – vēlēšanās noteikti piepildīsies. Bērzs māca neskriet ar pieri sienā, dod drošības sajūtu cilvēkiem, kam dzīvē trūkst garīga atbalsta.

Bērzs ir galvenais vasarsvētku simbols, pastāv uzskats, ka tajā mīt sieviešu kārtas dievības, kuru pārziņā ir auglība. Ar bērzu meijām pavasaros  veic maģiskas darbības, lai svētītu auglībai zemi, aizmēztu sārņus un kāzās vienmēr novieto jaunlaulāto tuvumā.

 Bērzs vienmēr bijis arī raganu un burvju iecienīts, raganas savas slotas gatavojušas tieši no bērza, jo spējot pasargāt no briesmām. Pastāv kāda ļauna burvestība, lai sanaidotu jaunlaulātos, tajā izmanto trīs bērza skalus, kurus salauž trīs gabalos, klāt pieliek trīs adatas un noliek zem sliekšņa.

Bieži bērzu izmanto lietus izsaukšanas rituālos. Bērzs pozitīvi ietekmējis gan cilvēkus, gan dzīvniekus, īpaši zirgus, tādēļ tie apkvēpināti ar šī koka dūmiem.

Ar bērza slotām veica maģiskus rituālus – pusnaktī slimības izmocītie devās uz krustcelēm, līdzi ņemot bērza slotu ar kuru bija pērušies pirtī, noskaitīja vārdojumus, pēc tam to izmeta un neatskatoties gāja prom.

Jāņos no meijām jātaisa trīs vārti – vienus vērš pret debespusi, kur saule riet, otrus, kur saule lec, bet pa trešajiem ienāk jāņubērni. Lai uzzinātu nākotni, Jāņu naktī meitas sviež vainadziņus bērzā, kuru reizi tas paliek, pēc tik gadiem apprecēsies.

Lai uzzinātu kāds būs tuvākais gads, neskatoties nolauž bērza zariņu. Ja tas ir taisns, dzīve būs gluda, ja līks, tad gaidāmi pavērsieni. Kādi? To rāda miza, ja gluda pozitīvas pārmaiņas, traumēta vai kaitēkļu saēsta vēsta, ka par savu laimi nāksies pacīnīties.

Bērzs veselībai

Bērzam piemīt izcilas dziednieciskas īpašības, tās ir gan pumpuriem, lapām, ziedu skarām, sulai, pirts slotām, gan bērzu piepei čagai. Bērzu lapas dziednieciskās īpašības iegūst, sākot ar 4. nedēļu pēc izplaukšanas, bet sākot ar 11. nedēļu vairs dziedniecībai neder. Pavasarī pumpuri jāvāc tiklīdz redzams zaļš gals, tās ir apmēram 5. dienas. Bērzu čagu ievāc no dzīviem kokiem neatkarīgi no gadalaika. Pumpuru un lapu novārījumu lieto žults sekrēcijas veicināšanai, reimatisma un kuņģa čūlas dziedināšanai, arī kā diurētisku līdzekli. No lapām gatavo vitamīnu tējas. Aktivētu bērza ogli lieto saindēšanās gadījumā.

Bērza lapu tēja palīdz uzlabot redzi, labvēlīgi ietekmē limfātisko sistēmu, aktivizē nieru darbību, palīdz izvadīt sāļus. Melni kreveļainā bērza čaga aizkavē vēža šūnu veidošanos, to ieteicams dzert kā profilaktisku līdzekli.

Bērza pirts slotas ir visiecienītākās, tās ir maigas, mīkstas un veselīgas ādai, uzsūc sviedrus, paplašina sīkos bronhus, uzlabo plaušu ventilāciju un pēc pirts kļūst viegli elpot. Palīdz pie locītavu un muskuļu sāpēm.

Bērzs noņem nogurumu, palīdz atbrīvoties no trauksmes sajūtas, dziedina nervozus cilvēkus.

Bērza sula, kas ievākta agrā pavasarī spēcina, attīra organismu, palīdz pie mazasinības, angīnas, furunkulozes. Bērzu miza labi izvelk strutas, ja tāsi pieliek pie iekaisuma. Mūsu senči bērzu sulu dzēruši visu vasaru, saglabājot to klētī lielās ozola mucās, kurām virsū uzsējuši miežus, lai sazēlušais zelmenis kalpotu kā vāks. Šāda sula saglabājās svaiga līdz pat rudenim.

Bērza horoskops

Bērza horoskops.

23. jūnijs – 24. jūnijs;

12. decembris – 20. decembris.

Enerģisks, patīkami ar viņu sarunāties, jo māk būt diskrēts un atturīgs, savus uzskatus citiem neuzspiež. Piemīt humora izjūta. Bērzs ir kautrīgs, vienkāršs, nedaudz puritānisks, bet visas šīs īpašības viņam parādās vieglā, nepiespiestā un elegantā formā, viņš nekad nemoralizē. Piemīt mēra sajūta, iejūtīgums, sveša ir vulgaritāte un ārišķība. Laulības dzīve kopā ar bērzu būs patīkama, jo viņš būs teicams partneris.


Nākamajā rakstā lasiet par egli

0
    0
    Pirkumu grozs
    Jūsu grozs ir tukšsAtgriezties veikalā